آبلاردو موریلا

آبلاردو موریلا

معرفی آبلاردو موریلا

آبلاردو موریلا عکاس کوبایی تبار در سال ۱۹۴۸ به دنیا آمد. او از چهارده سالگی در نیویورک ساکن شد. در سال ۱۹۷۷ از دانشگاه bowdoin فارغ التحصیل شد. و مدرک ارشد خود را  از دانشگاه yale دریافت کرد.

عکسهای خلاقانه او در چندین نمایشگاه و موزه معتبر به نمایش در آمده است. از جمله موزه هنرهای مدرن whitney، موزه هنر metropolitan و موسسه هنر شیکاگو به نمایش در آمده است.

کتاب های چشم دوربین، دوربین در اتاق، چهره به چهره، اتاق تاریک، ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب و کتابی از کتابها از جمله آثار او به حساب می آیند.

در عکاسی هوشمندانه و خلاقانه، موریلا نگاه ابزاری و گرایش به تکنولوژی کامپیوتری را که رشد روز افزونی دارد را کنار گذاشته است. او با استفاده از روش های سنتی و حداقل ابزار ممکن شاهکارهایی را خلق کرده است. با نگاه به آثار او میتوان تاثیر دید هوشمندانه در عکاسی را بیش از هر چیزی در این هنر درک کرد.

از جمله آثار شگفت انگیز او مجموعه ایست که با تکنیک اتاق تاریک گرفته شده است. استفاده از این تکنیک به دوران رنسانس برمیگردد. اما موریلا با استفاده از روش های جدیدتر در ثبت عکس های خود از این ایده بهره برد.

 

 

ایده موریلا با استفاده از اتاق تاریک و یک چشم انداز مناسب میسر بود. به این ترتیب که او با استفاده از یک پوشش ضخیم پلاستیکی اتاق را کاملا تاریک میکند. و تنها یک روزنه کوچک برای وارد شدن نور در اتاق ایجاد میکند. آبلادور با هشت ساعت نوردهی تصاویری از منظره بیرونی اتاق را که بر روی دیوار و وسایل به صورت واژگون افتاده بود ثبت کرد. او با همین روش از ساختمان های مشهور عکاسی کرده است.

از جمله اثر برجسته او که باعث شهرت بیش از قبلش شد کتابی از کتاب هاست. در این مجموعه موریلا با دیدی خاص به موضوع نگریسته و از آنها عکاسی کرده است.

دیگر آثار او نیز مانند مجموعه پول و تابلوهای نقاشی مانند دیگر آثارش با دید خاصی ثبت شده اند. آثار موریلا بیانگر این موضوع است که علاوه بر ابزاری که با آن عکاسی میکنیم این دید خاص است که الهام بخش هنرمند است.

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

یک × دو =