نکات عکاسی با موبایل که یک عکاس حرفه ای باید بداند

نکات عکاسی با موبایل که یک عکاس حرفه ای باید بداند

عکاس باشی | آموزش عکاسی با موبایل که یک عکاس حرفه ای باید بداند

در این مقاله قصد داریم نکاتی را به شما بیاموزیم که برای عکاسی حرفه ای با آیفون بسیار کاربرد دارند. در واقع هر کسی میتواند یک ایفون در دست بگیرد و شروع به کار کند، اما تفاوت اصلی در عکس هاست! عکاسی با آیفون بسیار آسان است تا زمانی که یک سری راهکار برای فوکوس، ترکیب بندی های بی نظیر، ترکیب های نوری و همچنین ویرایش عکس ها را فرا بگیرید. با ما باشید در آموزش عکاسی با موبایل تا عکس هایی خاص و زیبا را خلق کنید.

  1. لنز دوربین را تمیز کنید

آیفون و یا هرنوع برند دیگری که در دستان شما قرار دارد، در معرض آلودگی هایی نظیر گرد و غبار است. کثیفی روی لنز ابدا اجازه نخواهد داد تا عکس هایی زیبا بسازید، زیرا نوری که به درون سنسور دوربین وارد خواهد شد توسط این آلودگی ها ممکن است کم و زیاد شود. پس اول لنز را با یک پارچه مخصوص تمیز کنید و از پاک کننده هایی که برای این کار نیستند استفاده نکنید چون ممکن است روی لنز را خراش داده و در نتیجه نهایی بسیار اثرگذار خواهند بود.

عکاسی با موبایل

2. تنظیم کردن فوکوس

مهمترین عاملی که هنگام گرفتن عکس باید مورد توجه قرار گیرد این است که مطمعن شوید سوژه به طور کامل در فوکوس است و یا به اصلاح شارپ باشد. برای تنظیم کردن فوکوس در موبایل کافی است که روی سوژه مورد نظر در نمایشگر ضربه بزنید تا مربع کوچک نمایان شود. این نقطه ای است که فوکوس روی آن قفل خواهد شد. همچنین بعد از گرفتن عکس با یکی از برنامه های ویرایشگر میتوانید وضوح تصویر را بالاتر ببرید.

عکاسی با موبایل

 

آموزش فوکوس حرفه ای برای خلق تصاویر شارپ

3. میزان نور یا Exposure را به صورت دستی تنظیم کنید

هنگامی که روی نمایشگر موبایل و سوژه اصلی ضربه میزنید تا فوکوس کنید، دوربین از همان نقطه برای تنظیم نوردهی استفاده میکند. حال ممکن است سوژه شما تاریک باشد و کل عکس شما تیره خواهد شد یا بالعکس، بنابراین نوردهی که خود موبایل انجام میدهد زیاد ایده آل نخواهد بود، پس سعی کنید به صورت دستی این کار را انجام دهید.

در IOS8 و یا اندروییدهای بالا، امکانی معرفی شده است که با ضربه زدن روی سوژه و نمایان شدن مربع کوچک فوکوس، یک ایکن خورشید نیز ظاهر میشود که با جابه جا کردن اسکرول میتوانید نوردهی را تنظیم کنید.

عکاسی با موبایل

4.  از زوم استفاده نکنید

در دوربین های موبایل میتوانید با کشیدن انگشت روی نمایشگر، زوم کنید و دید بیشتری از سوژه خود بگیرید، اما در حقیقت این یک زوم دیجیتال است نه زوم اپتیکال! در زوم دیجیتال تصویر بزرگنمایی میشود و کیفیت تصویر به شدت افت میکند. حالا راه حل چیست؟ بسیار آسان! به سوژه نزدیک شوید و یک شات با کیفیت بگیرید، نگران نباشید در مرحله بعد میتوانید با ویرایش عکس چیزی که واقعا مد نظر شما هست را به دست بیاورید.

در مثال زیر فانوس دریایی و قایق ها بسیار دور هستند و مسلما نمیتوان از روی دریا پرواز کرد! پس شات میزنیم و بعد در ویرایشگری مانند فوتوشاپ تصویر را کراپ کرده و عکسی زیبا و با کیفیت خواهیم داشت!

آموزش عکاسی با موبایل

5. موبایل را ثابت نگه دارید

وقتی در شب و یا نور کم عکس میگیرید، ثابت نگه داشتن موبایل بسیار مهم است، زیرا در این شرایط دوربین باید با سرعت شاتر کمی عکسبرداری کند تا نور بیشتری وارد سنسور شود و هر حرکت کوچکی منجر به تصویری تار خواهد شد.

برای این منظور میتوانید از سه پایه هایی که مخصوص موبایل هستن استفاده کنید، موبایل را روی سه پایه قرار دهید و تایمر را روی سه ثانیه و یاکمتر تنظیم کنید، این کار برای این است که در موقع شات زدن دوربین هیچ تکانی نخورد و عکس تار نشود. یک ترفند دیگر این است که وقتی موبایل را روی سه پایه تنظیم کردید، هدفون را به موبایل وصل کنید و از دکمه روی هدفون به عنوان شاتر استفاده کنید، و البه راه بسیار ساده تر و هزینه دار تر ، استفاده از شاتر بیسیم است!

آموزش عکاسی با موبایل

6. از قانون یک سوم استفاده کنید

فوکوس و نوردهی در عکاسی بسیار مهم هستند، اما بدون ترکیب بندی، یک عکس زیبایی ندارد و چشم نواز نخواهد بود! قانون یک سوم یکی از تکنیک های ترکیب بندی است. قانون یک سوم مجموعه‌ای از اصول راهنماست که از یک گرید (جدول) فرضی با دو خط افقی و دو خط عمودی استفاده می‌کند. سوژه‌ها روی خطوط این گرید یا محل تلاقی آن‌ها با هم قرار داده می‌شوند تا به عکس عمق و جذابیت بیشتری بدهند.

قانون یک سوم در عکاسی

آموزش عکاسی با موبایل در خانه

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

2 × 3 =