بیوگرافی روبر دوانو ، عکاس سرشناس فرانسوی

بیوگرافی روبر دوانو ، عکاس سرشناس فرانسوی

روبر دوانو ، عکاس سرشناس فرانسوی که بیشتر برای عکس‌هایش از خیابان‌ها و کافه‌های پاریس مشهور است، زندگی سختی داشته؛ شاید زندگی و تجربه‌هایش از کودکی تا روزهای جنگ و «مقاومت» در خیابان‌های پاریس به کارش آمد و به جای آن‌که مثل بعضی عکاسان آن دوره، شیفته زرق و برق ظاهری خیابان‌ها و کافه‌های پاریس شود، به آدم‌ها نزدیک شد و از زندگی روزمره مردم و صحنه‌هایی که شاید آن زمان برای عکاسی «کم‌اهمیت» بود، عکس‌هایی گرفت که در شمار عکس‌های ماندگار تاریخ عکاسی‌ست.

پدرش را که لوله‌کش بود و در جنگ جهانی اول خدمت می‌کرد، در ۴سالگی و مادرش را در ۷سالگی از دست داد.

به سرپرستی یکی از بستگانش که چندان دوست داشتنی نبوده، بزرگ می‌شود، در ۱۳سالگی از مدرسه حکاکی و لیتوگرافی، گواهینامه‌ای می‌گیرد و اولین تجربه‌های هنری‌اش، در کلاس‌های نقاشی پس از این مدرسه آغاز می‌شود. در ۱۶سالگی برای خودش عکاس آماتوری‌ست که چون خیلی خجالتی بوده، به جای عکاسی از بچه‌ها و مردم، از سنگفرش خیابان‌ها عکاسی می‌کند. در پایان دهه ۲۰ میلادی، در یک شرکت تبلیغاتی، حروفچینی و دیرتر، عکاسی می‌کند.

مهارت‌هایی که در این دوران یاد می‌گیرد، در دوران جنگ و مقاومت فرانسه در جعل اسناد و گذرنامه برای اعضای ارتش مقاومت، به کارش می‌آید. تا پایان جنگ جهانی دوم به عنوان عکاس و جاعل، خدمت می‌کند و پس از جنگ با آن که هانری کارتیه برسون برای کار در آژانس عکس مگنوم، فرا می‌خوانَدَش، به آژانس رافو می‌رود.

روبر دوانو استاد پیدا کردن نماهای شگفت‌انگیز در خیابان‌های پاریس و حومه‌اش بود.

شگفتی‌های زندگی روزمره چنان هیجان‌انگیزند که هیچ کارگردانی نمی‌تواند صحنه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را که در خیابان پیدا می‌کنید، بسازد.

در عکاسی، روال اخلاقی داشت که آن را پاس می‌داشت؛ گفته شده پس از جنگ، از زنانی که فرانسوی‌ها به سزای خوابیدن با آلمانی‌ها، موهای سرشان را تراشیده بودند، عکاسی نکرد؛ بعضی همکارانش که نام‌های مشهوری هم بین آنهاست، از این زن‌ها عکس‌های زیادی گرفتند.

وی سال‌ها عکاسی کرد و سال ۱۹۹۴ در ۸۱سالگی در پاریس درگذشت.

  • من زندگی را آن‌گونه که دوست دارم عکاسی می‌کنم، نه آن‌گونه که هست.
  • شگفتی‌های زندگی روزمره چنان هیجان‌انگیزند که هیچ کارگردانی نمی‌تواند صحنه‌های پیش‌بینی نشده‌ای را که در خیابان پیدا می‌کنید، بسازد.

((روبر دوانو))

 

اثری از روبر دوانو
اثری از روبر دوانو

 

اثری از روبر دوانو
اثری از روبر دوانو

 

اثری از روبر دوانو
اثری از روبر دوانو

 

 

اثری از روبر دوانو
اثری از روبر دوانو
هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

15 − 3 =