نقد عکس « زن و جمجمه سرباز ژاپنی »

نقد عکس « زن و جمجمه سرباز ژاپنی »

عکاس باشی | نقد عکس « زن و جمجمه سرباز ژاپنی »

عکاس: رالف کراین

در این عکس زن جوانی مشغول نوشتن نامه تشکر آمیزی برای دوست خود که جمجه یک سرباز ژاپنی را برایش فرستاده، می‌باشد.

این عکس، تصویری نادر و آزار دهنده است که پس از آن راز و ابهامی باقی گذاشت. ما نمی دانیم بعدا چه بر سر این جمجمه آمد، سرنوشت این زن و دوستش که این جمجمه را به عنوان هدیه از اقیانوس آرام در میانه جنگ جهانی دوم برایش فرستاده بود چه شد.

این عکس توسط رالف کریون گرفته شده و در مجله LIFE به عنوان عکس برتر هفته در 22 می 1944 منتشر شد.

متن اصلی که در زیر آن نوشته شده بود بدین قرار است: «وقتی که دو سال پیش یک ستوان نیروی دریایی خوش هیکل با دوستش ناتالی نیکرسون که یک کارگر جنگی شهر فینیکس در ایالت آریزونای آمریکا  بود خداحافظی می کرد، به ناتالی قول یک ژاپ (ژاپنی) را می دهد. هفته پیش ناتالی جمجمه سر انسانی را دریافت می کند که امضای ستوان و ۱۳ نفر از دوستان وی روی آن است و نوشته شده است: «این یک ژاپنی خوب و مرده است که از ساحل گینه نو برداشته شده است» ناتالی از این هدیه شگفت زده شده و نام آن را توجو می‌گذارد.

مجله لایف اشاره کرده بود که نیروهای نظامی شدیدا با چنین اقداماتی مخالف هستند.

از زمانی که انسان ها شروع به کشتن همدیگر کرده اند، بی رحمی و جانایت بخشی از این جنگ ها بوده است. همان طور که نیال فرگوسن در کتابش با عنوان جنگ جهان: کشمکش های قرن بیستم، نزول غرب حین بحث پیرامون این عکس از ناتالی جوان و جمجمه ژاپنی اشاره می کند: «نیروهای متفقین همان رفتاری را با ژاپنی ها داشتند که آلمانی ها با روسی ها داشتند. جوشاندن سر دشمنان و درست کردن یادگاری با جمجمه هایشان کار غیرمعمولی نبود. گوش، استخوان و دندان ها را هم جمع می کردند.»

جنگ همان جایی است که روزولت رئیس جمهور آمریکا با نامه بازکنی که از بازوی انسان ساخته شده است حاضر می شود.

داستان ناتالیا و توجو جمجمه یادگاری به رسانه های ژاپنی رسید. این اقدامات غیرانسانی تاثیرات زیادی روی شرایط روانی جنگ می گذاشت. برخی تاریخ نگاران معتقداند داستان های مربوط به بی حرمتی سربازان آمریکایی به اجساد کشته شدگان باعث شده تعداد زیادی از مردم شهری برای خودکشی خود را به دریای سایپن و اوکیناوا بیاندازند.

پس از جنگ که ژاپن به دوست معتمدی برای آمریکا تبدیل شد، بخش های بدن سربازانی که برای یادگاری استفاده شده بودند، توقیف شدن تا مذاکراتی همراه با احترام صورت گیرد و آن ها را جمع کردند.

ترجمه از سایت Rare Historical Photos

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

2 × 1 =